2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

0
233

2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Şartları 2018; Asgari ücrete yeni yılda gelen zam nedeniyle birlikte işsizlik maaşının üst ve alt limiti de yükseldi. 2017’de en düşük işsizlik maaşı 659 liradan 710 liraya yükselmişti. En yüksek işsizlik maaşı fiyatları da 1.318 liradan 1.421 liraya yükselerek sigortalı çalışan ancak işinden ayrılmak zorunda kalan çalışanlara bir süre kapsamında ödenmişti.2018 yılı işsizlik maaşı en düşük miktarı 811 lira, en yüksek miktarı ise 1.623 lira olarak belirlendi

2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşssizlik maaşı alabilmek için kendi isteğiniz dışında işinizi kaybetmeniz, yani işten çıkarılmış olmanız gerekiyor. Örneğin; iş yerinin iflas edip faaliyetine son vermesi ya da ekonomik kriz nedeniyle iş hacmini küçültmeye karar vermesi gibi nedenlere isteğiniz dışında gerçekleşmiş durumlara bağlı olması gerekiyor. İşsizlik maaşı almak için çalıştığınız işten ayrılma öncesinde 120 gün prim ödemesi yapılarak çalışmış olmak gerekiyor. Bu süreçte, son üç yıl dahilinde en az 600 gün işsizlik sigortası primlerinizin ödemesinin yapılmış olması da gerekiyor. Eğer bu şartları taşıyorsanız, bulunduğunuz statüye göre 10 aya kadar çalışmadan maaş alabilirsiniz.

2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı alabilmek için; hizmet akdinizin feshinden itibaren otuz gün geçmeyecek sürede İşkur merkez bürolarına bireysel başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ancak, gidemediğiniz durumda İşkur’un resmi web platformu olan ‘www.iskur.gov.tr’ den online başvuru da yapabilirsiniz. Ayrıca, E Devlet uygulamasından pratik bir şekilde İşkur resmi işlemlerine yönlendirilerek, hiç bir evrak gerekmeden hızlı başvuruda bulunabilirsiniz.

2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre İle Alınır?

İşten ayrılma tarihinden önceki son 3 yıl içinde;

  • 600 gün aktif sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olan sigortalı işsizlere; 6 ay
  • 900 gün aktif sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olan sigortalı işsizlere; 8 ay
  • 1080 gün ve fazlası aktif sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olan sigortalı işsizlere; 10 ay süreyle, işsizlik maaşı ödenmektedir.

2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşının tutarı, sigortalı çalışanın son 4 aylık prime ait kazancı dikkate alınarak hesaplaması yapılan, günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanır. Ödenecek işsizlik maaşının tutarı, aylık asgari ücrete ait brüt tutarın %80’inini geçmemektedir.

 İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz?

E Devlet’ten SGK hizmet dökümünüze ulaşın. İşten ayrıldığınız tarihten önceki son 120 günü inceleyin. Kesintisiz 120 gün süreyle sigortanız yoksa, işsizlik maaşı alma hakkınız yoktur. SGK hizmet dökümünüzde işten çıkış tarihinizden önceki son 3 yılı kontrol edin. Toplam olarak 600 günden daha az sigorta priminiz ödenmişse, işsizlik maaşı alma hakkınız yoktur. Son 120 gün ve 600 prim günü şartını taşıyor olsanız bile, eğer kendi işten kendi isteğinizle ayrıldıysanız ya da kusurlu halinizden dolayı çıkartıldıysanız işsizlik maaşı alma hakkınız yoktur.

2018 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here