Bağ-Kur’a Borcu Olan Emekli Olabilir mi?

6
1569

Bağ-Kur’a Borcu Olan Emekli Olabilir mi? SGK ile Ziraat Bankası Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan BAĞ-KUR‘lu esnafa 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

Borcu Olan Bağ-Kur’dan Emekli Olacaklara Müjde; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu’ndaki “Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağ-Kur’lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü” imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ve ilgililer katıldı.

Borcu Olan Bağ-Kur’dan Emekli Olacaklara Müjde; Maliye Bakanlığınca hazırlanan KDV Reform Paketi’nin de aralarında olduğu bir dizi düzenlemenin TBMM’de görüşülmeye başlandığını belirten Sarıeroğlu, şöyle konuştu:Bakan Sarıeroğlu,

 • aktif BAĞ-KUR’lu sayısının 2,9 milyon,
 • BAĞ-KUR emeklisi sayısının ise 2,6 milyon olduğunu bildirerek,
 • “Şartlarının iyileştirilmesiyle alakalı olarak güçlü düzenlemelerle prim oranlarını yüzde 40’tan yüzde 34,5’e düşürmüştük. İsteğe bağlı sigortalılık hariç, BAĞ-KUR sigortalılarına 5 puanlık Hazine indirimi gerçekleştirmiştik.
 • Yine BAĞ-KUR sigortalılarımızı iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamına alarak geçici iş göremezlik ile sürekli iş göremezlik ödeneğinden faydalanma imkanı getirmiştik” dedi.

Bugüne kadar verdikleri teşviklerin prim ve vergi kesintileriyle ilgili olduğunu dile getiren Sarıeroğlu, “Bir Senden Bir Benden” uygulamasıyla ilk defa ücretin de teşvik kapsamına alınacağını bildirdi.

Borcu Olan Bağ-Kur’dan Emekli Olacaklara Müjde; Emeklilik hakkı doğmuş BAĞ-KUR’lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolünün önemli olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şunları kaydetti:”Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda emekli olabilecek esnafımıza yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafımızı da kapsıyor. Esnaflarımız arasında birikmiş prim borcuyla durdurulan hizmet süreleri olan sigortalılarımız vardı. İhya edilmesi halinde yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanacaklar da bu protokolümüz kapsamında olacaklar. Protokolümüz kapsamında prim borcu olan esnafımızın 48 ay vadeyle borçlarını ödemeleri ve bunu da emekli aylıklarıyla yapmaları sağlanacak. Burada, önemli olan, komisyon alınmayacak olması ve bu kredi imkanından faydalanacak esnaflarımızla ilgili geçmiş sorgulamasının yapılmaması.”  Bağ-Kur’a Borcu Olan Emekli Olabilir mi?

Bağ-Kur’a Borcu Olan Emekli Olabilir mi?; “Kullanılan kredi emekli aylıklarından kesilecek”

SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı da iş birliği protokolü çerçevesinde prim borcu bulunduğu için emekli olamayan BAĞ-KUR’lulara 1,28 faiz oranı ve 48 ay vadeyle kredi kullanabilme imkanı sağlandığını bildirdi.

Söz konusu imkandan yararlanan BAĞ-KUR’luların emekli olacağını ve kullandıkları kredinin emekli aylıklarından kesileceğini belirten Bağlı, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar Ziraat Bankası ile 2011 ve 2016 yılında olmak üzere iki protokol yapmıştık. Bu, Ziraat Bankası ile yaptığımız üçüncü protokol. Burada belirlenen 1,28 faiz oranı piyasa şartlarının oldukça altında. Bundan ötürü sigortalılarımız adına Ziraat Bankası yönetimine teşekkür ediyorum. Protokolümüz 3 ay süreyle geçerli ama talep edildiği takdirde iki defa uzatılma ihtimali var. Özellikle birikmiş prim borcu bulunduğu için emekli olamayan, askerlik ve doğum borçlanması yaparak emekli olacak durumda olanlar da bu borçlarını kullanacakları krediyle ödeyebilecekler.”

“Protokol, tüm taraflara fayda sağlayacak”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu olduğu için emekli olamayan çok sayıda BAĞ-KUR’lunun bulunduğunu belirterek, bir süredir bu kapsamdaki BAĞ-KUR’lulara uygun kredinin sağlanmasını istediklerini söyledi.Ziraat Bankasının uygun oranda gerekli krediyi sağlamasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Palandöken, “Bu iş birliği sayesinde esnaf ve sanatlarımız hem prim borcunu ödeyecek hem kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek hem de emekli olabilecek. Tüm taraflara fayda sağlayacak bu protokolde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bağ-Kur’a Borcu Olan Emekli Olabilir mi?

Konuşmaların ardından, Bağlı ve Aydın tarafından emeklilik hakkı doğmuş BAĞ-KUR’lu esnafa kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.

 

6 YORUMLAR

 1. 2017 ağustos ayında askerlik ve bagkur prim borcumu hesaplayıp sgk dan verilen borç dokumaniyla ziraat bankasina gittim 2002 yılından kalma bir icra çıktı düşümü yapılmamış krediyi vermediler ben sicilden düşümü yaptirana kadar 1 alylik kampanya bitti şimdi bu kampanya yenimi 2018 icinmi birde geriye dönük sicile bakılımcak diyor lütfen detay bilgisi olan bir arkadaş yazabilirimi tesekkurler

  • merhabalar;
   evet bu yeni bir protokol.
   daha önce yapılan protokoller sadece belirli bir süre için yapılmaktaydı ve sizin dediğiniz gibi o süre içerisinde müracaat edemeyenler o haktan yararlanamıyordu.
   ama bu protokol ise belirli bir süre ile sınırlı değil. bağ-kur borcu olduğu için emekli olamayanlara bu borcu ödemeleri halinde emekli olabilecekleri yönünde sgk dan alacakları yazıya istinaden ziraat bankası kredi kullandıracaktır.
   iyi günler dileriz.

  • merhaba;
   hayır.
   sadece eemeklilik maaşınızdan belirlenen tutarda kesinti yapılmak şartıyla ziraat bankası kredi kullandıracak.
   iyi akşamlar.

 2. merhaba ya kardeşım bu yasa defalarca çıktı bır yılda tam 3 kere çıktı bagkura borcu olan kalmadı. biz esnaflar olarak zor durumdayız yanı 2000 yılından once vergi ve oda tıcaret kayıtları mevcut.yalnız bagkur kaydımız yok bu esnaflar için bı duzenleme yapılması lazımki ey vallah dıyelım guzel bı yasa allah razı olsun dıyelım düşüne bılıyormusunuz 25 yıl oda ve tıcaret ve vegi kayıtları mevcut ama emeklı olamıyoruz bu çok buyuk saçmalık.

  • merhaba;
   aslında 2000 yılından öncesi vergi kaydı olanlara 1/10/2008 yılından sonra 6 ay süreyle müracaat hakkı vermişlerdi. tabi herkesin haberi olamadı o zamanlar.
   şu an için böyle bir yasa taslağı yok. ama her zaman siyasi iradenin yani hükümetin böyle bir düzenleme yapma ihtimali var. özelikle sayın cumhurbaşkanımızın esnaftan gelen taleplere duyarlılığı göz önünde bulundurulursa bu düzenleme kendisine iyi anlatılırsa muhtemelen kanun çıkabilir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here