Bağkurlu İken Sigortalı Olunur mu?

0
697

 

Bağkurlu İken Sigortalı Olunur mu? 28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe koyulan 6111 sayılı torba kanun ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinize sahip ya da bir işyerine ortak iken Bağkurlu iken başkasına ait işyerinde SSK’lı olarak çalışabilirsiniz.

Aynı Anda Bağkurlu İken Sigortalı Olunur mu?

Aynı Anda Bağkurlu İken Sigortalı olunabilir ancak kişi her iki kurumdan birden emekli olamaz, birey emekli olurken Bağkur veya Sigortadan bir tanesinde karar kılarak, karar verdiği kurumdan emekli olabilir.

Emeklilik sürecinde bu iki kuruma ödenmiş olan primler toplanarak işlemler sonuca bağlanır. Kişinin kararına göre Bağkur ve SGK birleştirilir, 6111 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemelerden biri de hem SGK’ya hem Bağkur’a kişinin isteği doğrultusunda prim ödenebilme durumudur. Bunun ilgili akıl karıştırıcı yer ise; bu durum yanlış anlaşılarak sanki hem Sigortadan hem de Bağkur’dan emekli olunabileceği  ve  İki farklı emekli aylığı bağlanacağı şeklinde anlaşılmalar olmaktadır. Ne yazık ki bu doğru bir durum değildir. Yani aynı anda sigortaya ve Bağkur’a prim öder iseniz emeklilik zamanınız  geldiğinde seçeceğiniz birisinden  emekli olabiliyorsunuz.

Bağkurlu İken Sigortalı Olursam Bana Faydası Ne Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kendi şirketiniz dışında başka bir firma altında Bağkurluyken sigortalı olarak çalışabiliyorsunuz. Bu durumda iki seçeneğiniz oluyor. Bunlardan biri yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni getirilen yasa ile beraber hem Bağkur hem de sigorta primlerini ödeyebiliyorsunuz. Bir diğeri ise Bağkurunuzu durdurup sigortanız ödenmeye devam ediyor. Peki, sigortalı iken Bağkur primlerini ödemeye devam etmenizin ne gibi bir artısı olur?

SGK emekli aylığı hesaplanır iken hem Bağkur’a hem de sigortaya ödenen primler toplanıyor. Bu durumun faydası ise ödenen primde ortaya çıkmaktadır. İki ayrı kurumada prim ödendiğinden dolayı, kişinin prim hanesine çok yüksek sayılar yazılır ve birey emekli olur iken bunun avantajını görür. Pek tabii sonuç olarak da kişi emekli olduğu zaman çok daha yüksek maaş almaya başlar.

Sonuç olarak kişiye iki farklı emekli aylığı bağlanamaz ve iki farklı kurumdan aynı anda emekli olamaz. Yani hem SGK hem Bağkur’dan aynı zamanda emekli olamaz. 6111 sayılı kanun sadece iki ayrı prim ödeme kolaylığını ve Bağkurlu iken SGK’lı olabilme kolaylığını getirmiş fakat iki ayrı kurumdan aynı anda emekliliği getirmemiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here