Bağkurlu Kendi İşyerinde SSKlı Çalışabilir mi?

0
506

Bağkurlu Kendi İşyerinde SSKlı Çalışabilir mi? ,Hizmetlerin Çakışması Durumu, 5510 Sayılı Kanun’un 53. Maddesi gereğince, bir şirket sahibi veya ortağı ne yazık ki aynı şirketten yani bağkurlu olduğu şirketten sigortalı olarak bildirilemez ve bu durum şahıs firmaları için de geçerlidir.SSK ve Bağ-Kur dâhilindeki sigortalılık hallerinin çakışması durumunda, daha önce başlamış olan sigortalılık esas alınır. Yani bir şirketin ortağı olup aynı anda farklı bir iş yerinde maaşlı çalışma durumunda, SSK’lı mı yoksa Bağ-Kur’lu mu sayılacağında, daha önce başlamış olan statü dikkate alınır. Yani buna göre bir iş yerinden iki haftada olsa sigortalı olarak bildirilen şahıs, bu işe ara vermeden başka bir şirkete ortak olsa, yeni ortağı olduğu firmadan dolayı Bağ-Kur’lu sayılmaz.

Çalışmakta olduğu iş yerinden SSK bildirimleri devam eder. SSK’lı olarak ay içinde 15 gün dahi bildiriliyor olması, ara verme manasına gelmez ve Bağ-Kur’a geçmeyi zorunlu kılmaz. Zira burada ‘ara vermekten kasıt, işveren ile çalışan arasındaki hizmet akdinin sona ermesidir, yani işten çıkartılmasıdır. En çok sorunun yaşandığı konuların başında bu SSK ve Bağ-Kur çakışmaları geliyordu, Sigortalılar, çalışma hayatında farklı konumlarda çalışabilmektedir. Örneğin bir şahıs iş hayatında Bağ-Kur’lu ve devlet memurluğu yaparak çalışabileceği gibi, geçmiş zamanda SSK ve Bağ-Kur hizmeti almış olabilir, İşte bu tarz çakışma olaylarında sigortalılar ciddi bir sorun yaşıyor, hatta emekliliklerinde sorunlar yaşıyorlardı.

Bağkurlu Kendi İşyerinde SSKlı Çalışabilir mi?

6111 sayılı Yasa ile yapılan değişiklik ile SSK ve Bağ-Kur çakışması olduğu zamanda Bağ-Kur SSK’dan önce başlamış olsa da SSK, çalışması başladığı dakikada Bağ-Kur sigortalılığı bitirilerek SSK sigortalılığı başlatılması öngörülmüştür. SSK tarafından bu değişiklik üzerine yapılan program ile Bağ-Kur dâhilinde çalışması bulunan şahısların işverenleri tarafından SSK’lı olarak çalıştırılmaya başladıklarının SSK’ya söylendiği anda Bağ-Kur sigortalılığının sonlandırılması için talepte bulunmasına ihtiyaç kalmadan program aracılığıyla otomatik olarak SSK dâhilinde çalışmaya başladığı tarihten bir gün öncesi tarihi başlangıcıyla Bağ-Kur sigortalılığı otomatik sona ermektedir.

Bu alandaki düzenleme ile sigortalılar bakımından çok mühim bir sorumluluğu ortadan kaldırmaktadır, aynı sigortalı kişinin SSK dâhilinde sigortalılığın sona ermesi durumunda ise, yine program aracılığıyla sigortalılığının başlatılmasına yönelik bilgiler, kaydedilerek sigortalı kişinin dosyasının bulunmakta olduğu müdürlüğün ekranında görüntülenerek tek bir tuşa basarak, Bağ-Kur dâhilindeki sigortalılık yeniden başlatılmaktadır.Yani yeni düzenleme ile “Bağkurlu Kendi İşyerinde SSK’lı Çalışabilir mi?” sorusunun cevabı ne yazık ki “hayır çalışamaz” olacak. İsteğiniz doğrultusunda kendi şirketiniz olmayan başka bir şirket adı altında SSK’lı olarak çalışmaya devam edebilirsiniz. Bağkurunuzu isteğe göre dondurur ya da devam ettirebilirsiniz.Ama ne yazık ki Bağkurlu Kendi İşyerinde Ssklı çalışamaz.

sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here