Çalışma İzni Alan Yabancılara Kıdem Tazminatı

0
318

Çalışma İzni Alan Yabancılara Kıdem Tazminatı, Kıdem tazminatı, belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen işçiye ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, iş yerince topluca ödenen paraya denmektedir. Kıdem tazminatı aslında işçiler için en önemli tazminatlardan birisidir. Çalışma izni alan yabancılara da kıdem tazminatı hakkının tanınıp tanınmadığı önemlidir.Yabancı işçiler, Türk vatandaşı kabul edilmeyen kişilerdir. Yani Türk vatandaşı olmadığı halde ülkemizde çalışan yabancı işçilere yabancı işçi denir. Yabancı işçiler ülkemizde üç şekilde çalışabilme hakkı vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Süreli çalışma izniyle.
  • Süresiz çalışma izniyle.
  • Bağımsız çalışma izniyle ülkemizde çalışabilirler.

Yasada belirtilenlere göre bu üç şekil dışında çalışan yabancı işçiler, yabancılara tanınan kıdem tazminatı hakkından yararlanamamaktadırlar. Kıdem tazminatının ilk şartı bir işverene bağımlı olarak çalışmaktır. Bağımsız çalışan işçinin kıdem tazminatı almaya hakkı yoktur.

Süresiz ya da süreli çalışma iznine sahip olan yabancı işçilerin ortak özelliği bir işverene bağlı olarak çalışmakta olmalarıdır. Böyle bir durumda yabancı çalışan kişiler, İş Kanunu kapsamına alınırlar. İş Kanunu kapsamına giren yabancı işçiler de kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olurlar.

Bir yıldan az çalışmış olan yabancı işçilerin kıdem tazminatı almaya hakları olmaz. Yani, çalışma izni alan yabancının kıdem tazminatı alabilmesi için o iş yerinde 360 günden yani bir yıldan fazla kıdeminin olması gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Alabilme Şartları

Çalışma izninin süreli ya da süresiz yapılması yabancı uyruklu olan kişinin kıdem tazminatı almasında etkili olur. Bu şartların dışında kıdem tazminatı bazı sebeplerle işten ayrılan sigortalı kişilere ödenir. Bu ayrılma sebepleri yasalarda maddelerle belirtilmiştir. Kıdem tazminatı alabilme şartlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı olan nedenler dışındaki nedenlerle işten ayrılan sigortalılar kıdem tazminatı alabilir.
  • İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı olma durumu veya iş yerinde işin durması gibi benzeri nedenlerle işten ayrılan sigortalılar kıdem tazminatı alabilir.
  • Askerlik görevi nedeni ile o an çalıştığı işten ayrılanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
  • Kişinin emeklilik hakkının elde etmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile işten ayrılanlar kıdem tazminatı alır.
  • Evlilik sebebiyle işten ayrılan kadın sigortalı olanlar kıdem tazminatı alır.
  • Vefat eden sigortalıların hak sahipleri sayılan kişiler kıdem tazminatı alır.

Kanunda açıklanana göre istifa eden işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Bu yabancı çalışanlarda da geçerlidir. Ama askerlik görevi, emeklilik hakkının kazanılması, kişinin sahip olduğu sağlık problemlerinin işini yapmasına engel olması ve bu engelin belgelenmesi gibi durumlarda istifa edilirse, çalışma süresinin en az bir yıl olması koşulu ile kişi kıdem tazminatı hakkı kazanabilmektedir

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here