ENGELLİ ARAÇ HESAPLAMA

0
539

ENGELLİ ARAÇ HESAPLAMA, Engelliler, araç satın alırken devlet tarafından alınan bazı vergilerden muaf tutulmaktadır. Böylece araçların fiyatları, normale göre çok daha uygun seviyelerde olmaktadır. Fiyatların daha uygun seviyede olması, araç alımını kolaylaştırmaktadır. Engellilere verilen araç desteğinden birçok engelli vatandaşımız yararlanmakta ve çok uygun fiyatlara araç sahibi olmaktadır. Engellilerin aldıkları araçların fiyatlarının farklı olmasının nedeni vergilerden kaynaklanmaktadır.

2018 – Engelli Araç Hesaplama Konusunda Bilinmesi Gerekenler

2018 – Engelli araç hesaplama işleminde uygulanan indirimler vergiler üzerinden yapılmaktadır. Alınacak olan aracın vergisi üzerinden böyle bir indirim yapılıyor olmasından dolayı her araç için indirim tutarı farklı olmaktadır. Engelli indiriminden araç alan kişiler bazen uygulanan indirimin nasıl hesaplandığını bilmemekte ve yapılan indirimi az bulabilmektedir. Engelli indiriminden araç alırken yapılan hesaplamalarda aracın bayii tarafından belirlenen fiyatı temel alınmaktadır. Baz alınan fiyat üzerinden indirim yapılmaktadır. Engelli indirimden yararlanarak araç almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlanmadan engelli indiriminden yararlanmak mümkün değildir.

2018 – Engelli araç hesaplama yapılarak araç almak isteyen kişilerin öncelikle sıfır araç almaları gerekmektedir. İkinci el araç alırken engelli indiriminden yararlanılamamaktadır. Bundan dolayı engelli indiriminden yararlanacak olan kişilerin mutlaka bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir.  Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir başka husus daha bulunmaktadır. Engelli indiriminden yararlanılarak alınan araçların motorları en fazla 1.4 olabilmektedir. Daha büyük motora sahip araçlar alınmak istendiğinde indirim devre dışı kalmaktadır. İndirimden yararlanmak için bu hususa da dikkat edilmesi önemlidir. İndirimden yararlanmak için dikkat edilmesi gereken son husus ise alınan araçların belli bir süre satılmama zorunluğudur. Engelli indiriminden yararlanılarak alınan araçların 5 yıl satılmaması gerekmektedir.

2018 – Engelli Araç Hesaplama Konusundaki KDV Ve ÖTV İndirimleri

Engelli araç indirimi iki aşamalı olarak hesaplanmaktadır. Hesaplamalar vergilerle ilgili olup bunlardan ilki KDV’dir. 2018 – Engelli araç hesaplama yapılırken KDV tutarında belli oranda indirim yapılmaktadır. Sıfır araçlardaki KDV oranı aracın vergisiz fiyatının %18’i kadardır. Engelli indiriminden yararlanıldığında bu oran değişmekte ve belli bir oranda indirim yapılmaktadır. Engelli indirim sayesinden %18 olan KDV miktarı yaklaşık olarak %15 olmaktadır. Böylece engelli indirimi sayesinde yaklaşık %3’lük bir indirim sağlanmış olmaktadır. Bu indirim sayesinden 50 bin lira olan bir aracın fiyatı 48 bin 500 lira olmakta yani yaklaşık olarak bin 500 liralık indirim sağlanmış olmaktadır. Araç üzerinde sağlanan indirim miktarı aracın fiyatıyla birlikte artmaktadır. Eğer alınan araç 70 bin lira olsaydı sağlanan indirim yaklaşık olarak 2 bin 100 lira olmaktadır.

2018 – Engelli Araç Hesaplama 

2018 – Engelli araç hesaplama yapılırken asıl indirim KDV haricinde alınan ÖTV’den üzerinden yapılmaktadır. Sıfır araçlardan alınan ÖTV oranı %45’dir. ÖTV oranı araçların fiyatlarını artıran en önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Engelli indirimi sayesinde araçlardaki ÖT oranı yaklaşık olarak %26’ya düşmektedir. Yani bir anlamda ÖTV’de yarı yarıya indirim yapılmaktadır. ÖTV indirimi ile araçlarda yapılan indirim miktarı yaklaşık %20’dir. Bu indirim sayesinde 50 bin liralık bir araçtaki indirim 10 bin liradır. Söz konusu indirim sadece ÖTV’den kaynaklanmaktadır. Aracın fiyatı böylece 40 bin liraya kadar düşmektedir. Eğer alınan aracın fiyatı 70 bin lira olsaydı ÖTV üzerinden yapılan indirim miktarı yaklaşık 14 bin lira olmaktadır. 2018 – Engelli araç hesaplama yöntemindeki ÖTV kısmı bu şekilde yapılmaktadır.

Engelli indirimi ile alınan araçlardaki toplam indirim miktarı farklı unsurlarla beraber daha da artabilmektedir. İndirim oranı bazı durumlarda %30 seviyelerine yaklaşmakta hatta bazen de daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. Normal seviyedeki toplam indirim miktarı ortalama olarak %25 seviyelerindedir. 2018 – Engelli araç hesaplama yapılırken %25’lik indirim uygulanmakta ve aracın fiyatı bu şekilde hesaplanmaktadır. 50 bin liralık bir araca yapılacak toplam indirim miktarı 12 bin lira civarında gerçekleşmektedir. Böylece aracın fiyatı 38 bin lira olmaktadır. Eğer engelli indirimi alınan aracın fiyatı 70 bin lira ise toplam indirim tutarı yaklaşık olarak 18 bin lira olmakta ve aracın fiyatı 52 bin liraya düşmektedir.

2018 – Engelli araç hesaplama yapılırken KDV ve ÖTV indirimleri bayideki fiyat üzerinden yapılmaktadır. Bundan dolayı bayiler arasından fiyat farklılıkları görülebilmektedir. Engelli araç indiriminden yararlanarak alınacak olan araç için farklı bayilerden fiyat alınması ve uygun olan seçeneğin değerlendirilmesi gerekmektedir. Araç için yapılacak indirim tutarları son olarak bayilerden öğrenilmesi gerekmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here