Kıdem Tazminatı

0
370

Kıdem Tazminatı, İşyerinde Çırak Olarak Çalışan Bir Kişi İşten Ayrılması Durumunda Kıdem Tazminatı Alabilir mi? Alamaz. Çünkü kıdem tazminatı hakkı İş Kanununa tabi işçiler için sağlanmıştır.

İşveren İşçinin İş Sözleşmesini 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25/II ( Ahlak ve İyiniyet Kurallarına Uymayan Haller Ve Benzerleri) Gerekçesiyle Feshederse İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?

Kıdem tazminatına hak kazanamaz. Çünkü Mülga 1475 sayılı İş Kanunu’nun yürürlüğü devam eden 14’ncü maddesinde işveren tarafından Bu Kanunun 17’nci ( 4857/25’nci madde) maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında işverence feshedilirse kişiye kıdem tazminatı ödeneceği belirtilmektedir.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24’ncü Maddesi Uyarınca İş Sözleşmesi Feshedilirse Kıdem Tazminatına Hak Kazanılır mı?

Kıdem tazminatına hak kazanılır. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’ncü maddesinde işçi tarafından bu Kanunun 16’ncı ( 4857/24’ncü madde) maddesi uyarınca feshedilirse işçiye kıdem tazminatı ödeneceği belirtilmektedir.

Kıdem Tazminatı; Malulen Emekli Olarak İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?

Malulen emekli olarak işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’ncü maddesi uyarınca malullük aylığı almak amacıyla işten ayrılma kıdem tazminatına hak kazanılan hallerdendir.

Kıdem Tazminatı Hakkında Merak Edilenler: Toptan Ödeme Almak Amacıyla İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?

Hak kazanır. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’ncü maddesi uyarınca toptan ödeme almak amacıyla işten ayrılma kıdem tazminatına hak kazanılan hallerdendir.

5510 Sayılı Kanunda Öngörülen Yaşlılık Aylığı Almak İçin Yaş Dışındaki Sigortalılık Süresini Ve Prim Ödeme Gün Sayılarını Tamamlayarak Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır mı?

5510 sayılı Kanunda öngörülen yaşlılık aylığı almak için yaş dışındaki sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayılarını tamamlayarak kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanununun 14’ncü maddesinde yaşlılık aylığı almak için yaş dışındaki sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayılarını tamamlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlara kıdem tazminatı ödeneceği belirtilmiştir.

10 Ay Önce Evlenen Kadın İşçi İşten Ayılmak Zorundaysa, Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

10 ay önce evlenen kadın işçi işten ayılmak zorundaysa, kıdem tazminatı alabilir. 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’ncü maddesinde kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesini kendi arzusu ile sona erdirmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı belirtilmektedir.

Bir Yıl ( 1 ) İki ( 2 ) Ay Önce Evlenen Kadın İşçi, İşten Ayrılırsa Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Bir yıl (1) iki (2) ay önce evlenen kadın işçi, işten ayrılırsa kıdem tazminatı alamaz. Çünkü 1475 sayılı İş Kanununun 14’ncü maddesinde kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesini kendi arzusu ile sona erdirmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanacağı belirtilmektedir.

Kıdem Tazminatı

Kaynak: çsgb.gov.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here