SGK Rapor Parası

0
317

SGK Rapor Parası

SGK Rapor Parası Ne Zaman Alınır

Kısa süreli raporlarda işveren genelde rapor bitimini bekleyerek raporun tamamı için çalışmazlık bildirimini yapar. Bu durumda rapor bitim tarihinden sonra raporda herhangi eksik olmaması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli incelemeyi yaparak ödemenizi yapar ve bankaya gönderir. Bu durumda ortalama işveren onay tarihinden itibaren 15 gün içerisinde rapor parası ödemeniz bankaya gönderilmiş olur.

Uzun süreli istirahat ya da doğum raporlarında da işveren kısmi çalışmazlık girişi yaparsa Sosyal Güvenlik Kurumu da raporun bitimini beklemeden rapor için kısmi ödeme yapar. Bu durumda olan geçici iş göremezlik rapolarının ödemesi de işveren onay tarihinden itibaren yaklaşık 15 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bankaya gönderilir.

SGK Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere işveren onay tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde PTT’ye ya da tanımlı banka hesabınıza gönderilir.

Doğum Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Analıktan dolayı alınan doğum öncesi ve doğum sonrası raporlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından parça parça yani kısmi olarak ödeme yapılabilmektedir. Doğum öncesi raporun ödemesi için doğum olduktan sonra hastane tarafından öncelikle doğum sonrası raporun sisteme girilmesi gerekir. Ardından işveren tarafından doğum öncesi kısım için çalışmazlık girişi yapılır. Ardından SGK ödemeyi yapar. Doğum öncesi rapora ilişkin ödeme işveren onay tarihinden itibaren 15 gün içerisinde aynı şekilde doğum sonrası rapor da bittikten sonra işveren onay tarihinden itibaren 15 gün içerisinde PTT’ye ye da varsa tanımlı hesabınıza gönderilir.

İş Kazası SGK Rapor Parası Ne zaman Ödenir?

İş kazasından dolayı geçici iş göremezlik ödemesi alabilmeniz için işverenin iş kazası bildirimini yapmış olması gerekir. İş kazası bildirimi işveren tarafından yapılmamışsa Sosyal Güvenlik Kurumu bu bildirim olmadan rapor paranızı ödemez. İş kazası bildiriminin yanında ayrıca rapor bittikten sonra raporlu olduğunuz sürelerde çalışmadığınıza dair bildirimin de yapılması gerekir. Çalışmazlık bildiriminin ardından eğer başka bir eksik yoksa ödeme en geç 15 gün içerisinde PTT’ye ya da tanımlı banka hesabınıza gönderilir.

SGK Rapor Parası Yattı mı, İstirahat Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SSK rapor parası sorgulamasını  e devlet sisteminden yapabilirsiniz. E devlet sistemine giriş için e devlet giriş yetkisi yani şifresini almanız gerekiyor. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Ptt rapor parası sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilmek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz. E devlet rapor parası sorgulaması için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden e devlet sistemine T.C. kimlik  numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler,
 • 4a/4b işgöremezlik ödemesi görme.

Menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. SGK Rapor Parası sorgulaması sonucunda;

 • Bilgi yok diye uyarı veriyorsa rapor parası ödemeniz ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı,
 • Merkeze gönderildi yazıyorsa işveren ve SGK onay işlemlerinin tamamladığı ve bankaya gönderilmek üzere ödemenin hazır olduğu
 • Ödendi diye yazıyorsa ödemeniz PTT’ye ya da sistemde tanımlı banka hesabınıza gönderilmiştir.
 • Emanete alındı diye yazıyorsa PTT’ye gönderilen rapor paranızı gönderilme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde almadığınızdan ödemenizin Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına geri gönderildiği anlaşılır. Emanete alınan rapor parası ödemenizi SGK şahıs ödemeleri sisteminden banka hesabı tanımlayarak geri alabilirsiniz.
 • SGK Rapor Parası sorgulama ptt‘den de yapılabilir.  En yakın PTT şubesine kimliğiniz ile giderek rapor parası sorgulatabilirsiniz.

Rapor parası nereye yatar?

Rapor paranız eğer Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı hesabınız yoksa PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen ödemenizi en geç 2 ay içerisinde almanız gerekir. Almadığınız takdirde ödeme SGK emanet hesaplarına gönderilir.

Eğer ben PTT ile uğraşamam diyorsanız e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin banka hesabınıza gelmesini sağlayabilir ve böylece PTT ile uğraşmadan kendi hesabınızdan ATM’den çekebilirsiniz.

SGK şahıs ödemeleri banka hesabı sistemine tanımlanabilecek banka hesapları;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Fiba Banka,
 • Şeker Bank,
 • T.Ekonomi Bankası,
 • Garanti Bankası.SGK Rapor Parası Sorgulama No Kaç? Kaynak:sgksor.com
 • Sigorta parası sorgulamasını  Alo170 hattını arayarak da yapabilirsiniz. Bunun için telefonuzdan başında sıfır olmadan 170’i arayın. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here